Rezerwat Karsiborskie Paprocie – dzika przyroda na wyspie Uznam

Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie powstał w 1989 r. Znajduje się na wyspie Uznam nad Zalewem Szczecińskim – około 10 kilometrów na południe od Świnoujścia, gdzie zajmuje ponad 38 hektarów powierzchni. Położony jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Delta Świny”.

Na terenie rezerwatu poprowadzone są dwie ścieżki edukacyjne (jedna o długości czterech kilometrów, druga – dwóch). Ze względu na wyjątkową bliskość z naturą, a także unikatową faunę i florę, miejsce to powinno szczególnie zainteresować wszystkich pasjonatów dzikiej przyrody.

Unikatowa fauna i flora na wyciągnięcie ręki

Podczas pobytu na terenie rezerwatu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na paprocie, którym miejsce to zawdzięcza swoją nazwę. Należy wyszczególnić trzy gatunki tych roślin: pierwszy – długosza królewskiego, który osiąga nawet dwa metry wysokości, orlicę pospolitą oraz wiciokrzew pomorski. Poza wyjątkową florą, warto zwrócić uwagę także na faunę tego rezerwatu – występują tu bowiem liczne zagrożone gatunki ptaków, takie jak bielik, gągoł i zimorodek. Świetne stanowisko do obserwacji zwierząt można napotkać podczas spaceru dłuższą ścieżką edukacyjną. Podczas wędrówki napotkamy bowiem wieżę obserwacyjną stanowiącą świetny punkt widokowy. Całość terenu okala gęsty dębowo-bukowo-olchowy las, w którym drzewa (ze względu na bliski kontakt z rzeką Świną i Zalewem Szczecińskim) rosną w wodzie. Podkreśla to nietypowość tego miejsca.

Można rowerem, ale lepiej z buta

Wybierając się na wycieczkę do Karsiborskich Paproci mamy do wyboru pokonanie tras pieszo lub rowerem. Należny jednak mieć na uwadze, że jest to teren podmokły, wilgotny, nierówny i zarośnięty. Co prawda wytyczone są (czysto prowizorycznie) ścieżki, ale dużo łatwiej i przyjemniej pokonać je pieszo. Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni strój. Ze względu na dużą ilość wszelkiego rodzaju owadów, zaleca się założenie długich spodni i bluzy oraz nakrycia głowy. Obuwie natomiast powinno być pełne, najlepiej nieprzemakalne. Do rezerwatu można podjechać samochodem, a następnie wyruszyć w pieszą wędrówkę. Naprawdę warto – piękne widoki, bliski kontakt z naturą, dużo nowej wiedzy. Miłego zwiedzania!