Z czego słynie Łeba? Czy warto spędzić tu wakacje?

Łeba to miasto w województwie pomorskim. Jest to miasto wypoczynkowe z ciekawą historią oraz wieloma atrakcjami. Słynie nie tylko z dużej plaży, ale również z portu morskiego czy licznych kąpielisk. Miasto chętnie odwiedzają turyści zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Co jakiś czas odbywają się również zawody z Windsurfingu. W Łebie możemy również udać się do lunaparków, Parku Dinozaurów oraz największego labiryntu 3D w Polsce. Łeba posiada trzy oficjalne kąpieliska.

Stara Łeba – dawna osada. Co z niej pozostało?

Stara Łeba była osadą blisko morza, która została zniszczona przez sztormy w 1558 i 1570 roku. Jedyną pozostałością po dawnej osadzie jest ściana oraz fundamenty kościoła św. Mikołaja, który można zobaczyć do dziś. Większość cegieł dawnego kościoła została wykorzystana do zbudowania nowego. Morze zniszczyło całe miasto. Po tamtych wydarzeniach mieszkańcy postanowili przenieść się w głąb lądu.

Ruchome wydmy to miejsce, które każdego roku przemieszcza się o kilka-kilkanaście metrów w kierunku wschodnim. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Należy do rzadkich miejsc, przez co jest tak licznie odwiedzane przez turystów. Miejsce położone jest między Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko i należy do terenu Słowińskiego Parku Narodowego. Obszar największej wydmy wynosi blisko 500 hektarów, a najwyższa ma 42 m wysokości. Wydmy z każdym rokiem coraz bardziej zasypują jezioro Łebskie.

Obszar wydm, po których mogą poruszać się turyści, jest wyznaczony sznurami, a przekroczenie tego obszaru jest ściśle zabronione.