Skansen Wikingów i Słowian w Wolinie – koniecznie to zobacz!

Dla większości z nas Wolin to po prostu wyspa i leżące na niej małe miasteczko, które mijamy po drodze nad morze – do Międzyzdrojów czy Świnoujścia. Niemniej jednak, mieszkańcy Pomorza Zachodniego wiedzą, że to miejsce ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż się nam wydaje na pierwszy rzut oka.

Znajdziemy tu piękne lasy, klifowe wybrzeża, zagrody żubrów, czy Jezioro Turkusowe. Ale przede wszystkim Wolin to miejsce, w którym setki lat temu żyli Wikingowie i Słowianie i stworzyli tu osadę, której pozostałości możemy dziś oglądać w jedynym w swoim rodzaju skansenie.

Skąd Wikingowie w Wolinie?

Choć dziś trudno może w to uwierzyć, w X wieku Wolin był jednym z największych miast wybrzeża Morza Bałtyckiego. Była to jedna z głównych siedzib Wikingów, którzy uczynili ją swoim „centrum handlowym”. Z Wikingami zamieszkiwali Wolin również Słowianie, tworząc swoistą kulturową mieszankę. Jak wyglądało wówczas życie tych ludów zobaczyć możemy właśnie w Skansenie Słowian i Wikingów. W tym unikatowym miejscu odkrywamy jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Wolina tysiąc lat temu. Zwiedzamy chaty, w jakich mieszkali, oglądamy narzędzia, jakimi się posługiwali, ubrania jakie nosili. Mamy nawet możliwość spróbować przysmaków, jakimi się żywili, na przykład słynnych podpłomyków wypiekanych na terenie skansenu wedle starych przepisów. Wizyta w Skansenie Słowian i Wikingów to fantastyczna przygoda dla całej rodziny.

Co więcej, Wolin warto odwiedzić zwłaszcza w sierpniu, gdzie co roku na terenie skansenu odbywa się słynny Festiwal Słowian i Wikingów. Przyciąga on zawsze tysiące miłośników kultury słowiańskiej i Wikingów, a Wolin przypomina sobie wtedy o swoich najświetniejszych czasach.