Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków promuje spożycie lokalnych ryb na festynach na Pomorzu Zachodnim

Atrakcyjne miasteczko rybackie, które oferuje różnorodne atrakcje w tym kulinarną strefę, Edukacyjną strefę, Strefę Zdrowia i strefę Rybki Wolinki, ma pojawić się w najbliższy piątek i sobotę na Łasztowni. Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, będące głównym organizatorem wydarzenia, od wielu lat organizuje festyny, podczas których promuje spożycie lokalnych gatunków ryb, łowionych w zachodniopomorskich wodach.

Mimo że statystyki pokazują wzrost spożycia ryb przez Polaków, nadal jest ono znacznie niższe w porównaniu do mieszkańców Hiszpanii, Portugalii czy krajów azjatyckich.

Z wyników przeprowadzonych przez nas badań wynika, że pomimo świadomości o korzyściach zdrowotnych związanych ze spożywaniem ryb, Polacy często traktują je jako danie okolicznościowe – mówi Jacek Kowalczyk, prezes Wolińskiego Stowarzyszenia Rybaków. – Naszym celem jest zmiana tego stanu rzeczy poprzez działania promocyjne pod hasłem „Wolin z rybą na talerzu”, które prowadzimy już od kilku lat.

Głównym priorytetem tych działań jest promowanie spożycia ryb, poławianych w miejscowych wodach, konkretnie na Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim oraz w strefach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Festyny z cyklu „Wolin z rybą na talerzu” są organizowane corocznie podczas sezonu letniego w różnych miejscowościach Pomorza Zachodniego. Poprzez innowacyjne i ciekawe podejście starają się one przybliżyć uczestnikom fascynujący świat ichtiofauny. Dodatkowo akcja ma na celu uświadomienie potencjalnym konsumentom, że takie gatunki ryb jak: sandacz, płoć, okoń czy leszcz mogą stać się smacznym i zdrowym elementem codziennej diety.