Wolin – od gazu ziemnego po ropę naftową: Różnorodność naturalnych surowców na wyspie

Wolin, urocza wyspa znana z nadmorskiego odpoczynku i obfitości parku narodowego, jest również miejscem o bogatej historii górniczej. Zakres wydobycia surowców naturalnych jest tu szeroki, obejmujący nie tylko piasek czy skałę wapienną, ale także ropę naftową i wody mineralne. Warto jednak podkreślić, że na terenie Wolina można natknąć się również na zwały węgla kamiennego, które są efektem działalności importowej.

Jeżeli chodzi o współczesne operacje górnicze na wielowymiarowej wyspie Wolin, to przemysł naftowy ma tutaj swój główny udział. Złoże Kamień Pomorski jest źródłem ropy naftowej, które rozciąga się aż do wschodnich wybrzeży wyspy. Położone jest ono na południe od miejscowości Międzywodzie, w pobliżu wsi Zastań. Wydobycie ropy rozpoczęło się już w 1972 roku i ciągle trwa. Za eksploatację tego złoża odpowiedzialny jest koncern Orlen z Płocka.

Z drugiej strony, Świnoujście, miasto położone na końcu wyspy Wolin, zyskało na popularności w ostatnich latach dzięki gazoportowi. Jest to terminal służący do przyjmowania statków przewożących skroplony gaz ziemny. Co więcej, mało osób jest świadomych, że gaz ziemny jest dostępny do wydobycia bezpośrednio na miejscu. Na terenie Świnoujścia znajdują się bowiem udokumentowane i wstępnie zbadane złoża gazu ziemnego. Jedno z nich, nazwane Przytór, obejmuje obszar o powierzchni 78,5 hektara i znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Świnoujście Przytór. Istnieje również złoże Międzyzdroje-W, które jest częściowo położone w lesie na terenie miasta Międzyzdroje, a częściowo w Świnoujściu. To złoże również zostało wstępnie rozpoznane.