Polskie ruchome piaski – gdzie można je zobaczyć?

W Słowińskim Parku Narodowym w Łebie między morzem a jeziorem Łebsko znajduje się jedyna taka atrakcja w Europie. Wydmy których piasek stale się przemieszcza pod wpływem wiatru. Wydmy wędrują nawet o kilka metrów rocznie na wschód. Jest to największa taka wydma, która ma aż 42 metry wysokości i powierzchnię około 500 ha.

Ruchome piaski które można zwiedzać

Łącka Góra, zwana także polską Saharą to piękne krajobrazy, które warto zobaczyć. Po wejściu na szczyt wydmy można podziwiać pustynny krajobraz, a także jezioro Łebsko. Jest tu także piękny widok na Morze Bałtyckie. By moc zwiedzić pustynną wyspę należy uiścić niewielką opłatę za bilet do Słowińskiego Parku Narodowego.

Wydma jest ogromną atrakcją turystyczną, ponieważ przesuwanie się wydm jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, ma ono swoje wady, ponieważ ta wędrówka piasku powoduje zasypywanie nadmorskich bagien, lasów a nawet terenów zamieszkałych. Piasek potrafi przemieszczać się przy minimalnym wietrze, nawet dochodzącym do 5 metrów na sekundę. W związku z tym, że nad morzem wciąż wieje wiatr wydmy są w ciągłym ruchu. Piasek przemieszcza się, ponieważ nie ma na niej roślinności, która zazwyczaj ogranicza wpływ wiatru.

Jak dotrzeć na ruchome piaski?

Jest kilka dróg na Łącką Górę:

  • Można się tu dostać meleksem lub ciuchcią z Łeby.
  • Warto też wybrać się prywatnym samochodem. W niedalekiej miejscowości od Łeby znajduje się bezpłatny parking, na którym rano jest dużo miejsca.
  • Rowerem także można dostać się do ruchomych piasków, choć na samo zwiedzanie polskiej pustyni lepiej zostawić rowery na parkingu.
  • Można wybrać się także na piechotę z Łeby, czerwonym i czarnym szlakiem.

 

One thought on “Polskie ruchome piaski – gdzie można je zobaczyć?

Dodaj komentarz