Podróż samochodem między wyspami Uznam i Wolin – przeprawa promem i jazda tunelem samochodowym

Widoczny jest dynamiczny wzrost liczby podróżnych korzystających z tunelu pod Świną, części trasy drogi krajowej nr 93 w Świnoujściu, umożliwiającego komunikację drogową między wyspami Uznam i Wolin. Od momentu oddania tunelu do użytku publicznego pod koniec czerwca poprzedniego roku, licznik pojazdów, które skorzystały z tej innowacyjnej formy połączenia, przekroczył liczbę 2,5 miliona. Jest to równowartość liczby samochodów, które dotychczas korzystały z przepraw promowych przez cały rok.

Świnoujście jest jedynym polskim miastem położonym na terenie kilku wysp. Wyspa Uznam, leżąca na lewym brzegu Świny, jest miejsce skupienia większości budynków mieszkalnych, turystycznych i usługowych. Na wyspie Wolin natomiast znajduje się głównie infrastruktura portowa oraz zaplecze logistyczne. Na tej wyspie kończy się droga krajowa nr 3 oraz linia kolejowa do Szczecina, a od maja także droga ekspresowa S3. Inna zamieszkana wyspa to Karsibór, która jest połączona z Wolinem mostem przez Starą Świnę. W granicach miasta Świnoujście znajduje się również kilkadziesiąt innych mniejszych wysp. Przeprawy promowe pomiędzy Uznamem a Wolinem były przez wiele lat nieodzowną częścią krajobrazu miejskiego, jednak stanowiły pewien problem dla mieszkańców i turystów.

W końcu czerwca 2023 roku, po wielu latach snucia planów i toczenia dyskusji, udało się otworzyć do użytku tunel pod Świną, tworzący bezpośrednie połączenie pomiędzy Uznamem a Wolinem. Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta Świnoujście, w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśla, że jest to przełomowe wydarzenie, które znacząco upraszcza komunikację między wyspami. Dzięki tunelowi podróż trwa teraz zaledwie kilka minut, co stanowi ogromną różnicę w porównaniu do czasu oczekiwania na przeprawy promowe, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy czas ten potrafił wydłużyć się do kilku godzin.