Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce wkrótce otwarta. Tunel ma ponad 3 km długości!

Już trzy lata trwa budowa tunelu między wyspami Wolin oraz Uznam w Świnoujściu. Główny inwestor przedsięwzięcia, prezydent Świnoujścia już nie może doczekać się otwarcia tunelu. Jak zastrzega, prawie wszystko jest już gotowe!

Zaczęło się w styczniu 2020 roku, kiedy to wbito pierwszy szpadel pod budowę tunelu łączącego Uznam z wyspą Wolin. Wielu wtedy wątpiło w zasadność tej inwestycji, wskazując przede wszystkim wysokie koszty. Jak się jednak okazuje, warto było. Po trzech latach prace są praktycznie na ukończeniu. A przecież tunel drążono 6 centymetrów na minutę.

Za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli zapomnieć o przeprawie promowej i przejechać na stały ląd czy na wyspę już własnym środkiem transportu. Tunel ma długość 3,2 km i właściwie jego lwia część jest już skończona. Pozostało jeszcze położenie nawierzchni ścieżek pieszo – rowerowych po stronie wyspy Wolin oraz elementy brukowe oraz oznakowanie. Wszystkie prace odbywają się w tunelu, więc zewnątrz wygląda to jak opuszczony plac budowy. Niech to jednak cię nie zmyli!